Toolse orulinnuse juubelikontsert - 550

SA Virumaa Muuseumid
28. juuni 2021
PRESSITEADE

Toolse ordulinnuse 550. juubelit tähistatakse kontserdiga

11. juulil algavad Toolse ordulinnuse 550. juubeli pidustused, kus sümboolselt süüdatakse vana puidust paat, peetakse linnuse ajaloole pühendatud ekskursiooni ning saab nautida romantilist kontsertõhtut.


Toolse ordulinnuse ehitusaastaks loetakse aastat 1471. Ordulinnuse ehitamist Toolse neemikule senise majalinnuse kohale, seostatakse 7. jaanuaril 1470. aastal ordumeistriks valitud Johann Wolthus von Hersega. J. W. von Herse lasi linnuse ehitada ilma orduvendade ja kapiitliga nõu pidamata, oma ainuisikulisel otsusel, hiljem süüdistati teda mõtlematus raiskamises, millega ta oli tekitanud kaose ordu rahanduslikus olukorras. 

Soome etnoloogi, keeleteadlase ja ajaloolase Kustaa Vilkuna arvates kujunes Toolse nimi vanast valitsejaid tähendavast sõnast, vanavene k stol „laud, troon”, gooti k stols „troon”, muinasrootsi stol „tool, troon”. Kohanimes pidavat see väljend olema mõistetav nagu näiteks venekeelne stolitsa „pealinn”. Saksa keeles olevat Toolse esialgne nimi võinud olla Stuhlburg, mis hiljem muutunud Tolsburgiks. Hiljem nimetas  J. W. von Herse selle Vredeborgiks (eesti k rahulinn) ning pärast uue ordumeistri Bernd von der Borchi valitsusajal (1471–1483) nimetati Vredeborg taas Tolsburgiks.

Juubeliürituse peakorraldaja Merili Vipper sõnas: „Niivõrd suurele juubelile, kui seda Toolse ordulinnus 550 on, tuleb tähelepanu pöörata ning kuidas seda veel parem tähistada, kui ekskursiooniga ajaloost õhkavas ümbruses ja romantilise kontserdiga varemetes, nautides sealjuures head sööki ja jooki.“

Juubelipidustustele annab hoo sisse selle suve romantiliseim kontsertõhtu „Tule ja jää” ansambliga Kõrsikud, mis on kontserdi sünniloos justkui loomulik jätk, sest bändiliikmete juured on Virumaalt ning neilgi on mälestusi Toolse linnusega seoses jagada. Pidulikult süüdatakse ajahambale alla jäänud vana paat ning saab kuulata ajaloolase Uno Trummi põnevat ja harivat ringkäiku. Üllatusi on teisigi. Kohvikutena on esindatud oma maitseelamusi pakkuma nii Palmse mõis kui ka Rakvere linnus. Tapa pitsakohvik pakub aga imelisi suvekokteile.„Toolse on looduskaunis paik, kus ainuüksi ringi jalutades saab hingele pai. Oled sa tulemas?“ lisas Merili Vipper. 

Piletid juubeliüritusele „Toolse ordulinnus 550 juubel ansambliga Kõrsikud“ leiab Piletilevist. Külastajate arv on piiratud. Täpsemalt saab ürituse ja järgnevate sündmuste kohta lugeda kodulehelt www.svm.ee

 

Lisainfo:

Merili Vipper

toolse@svm.ee

+372 53432710

 

press@svm.ee 

+37253930957

SVM pressiteade